Ziemia im zaufała!!!

Wspólne rozmowy, następnie rodzące się pomysły, doprowadziły do działań!  W ten sposób powstało 5 propozycji abstraktów, tj. referatów naukowych na IV Pomorską Uczniowską Konferencję Naukową „Zdolni z Pomorza”. Siedmioro uczniów zainspirował temat tego niezwykłego wydarzenia – „Cywilizacja kontra natura. Ziemia w obliczu zmian klimatycznych”. Tegoroczni absolwenci oraz siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III w Gniewie nie są bierni w obliczu zmian zachodzących na naszej planecie. Tematy, z którymi pragną się zmierzyć z pewnością poprawią życie na Ziemi. Zatem, poznajmy pomysły ich abstraktów:

  • „Jednostka może uczynić cuda! Odnawialne źródła energii w moim gospodarstwie” – autorką jest tegoroczna absolwentka – Zofia Kopp Ostrowska
  • „Świadomość, postawa, działania – MŁODZIEŻ kontra KLIMAT” – uczennica kończąca klasę siódmą – Klaudia Mirota
  • „Woda, słońce i wiatr. Czy żywioły pomagają ludzkości?” – autorem został Kacper Narloch, od nowego roku uczeń klasy ósmej i zarazem autor referatu naukowego o mózgu na III PUKN
  • „EkoLogicznie zaprojektowane miasto sposobem na zmiany klimatu” – Alicja Ziołkowska – tegoroczna absolwentka oraz także uczestniczka  III PUKN, na której referowała abstrakt nt. mózgu
  • „ZAPAMIĘTAJ!!! Niszcząc nasz świat, niszczysz też swoje zdrowie!” – pomysł autorek w przyszłym roku szkolnym – klas ósmych: Marty Krzyżanowskiej, Anny Derlatki i Ady Urbaniak

Młodych naukowców wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego we współpracy z Politechniką Gdańską i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku. Uczniowie „Gniewskiej Jedynki” mają po czternaście i piętnaście lat i jeden cel – WYRUSZYĆ NA RATUNEK ZIEMI!

Mirosława Fandrejewska
Beata Koszowska