Uczestnicy Warsztatów przyrodniczych na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie

Przez cały rok szkolny uczestnicy warsztatów przyrodniczych realizowali program „Przyroda z klasą”. Na spotkaniach poznawali świat przyrody, który stawał się dla nich coraz bardziej przystępny. Doświadczając, bawiąc się i eksperymentując poznali elementy przyrody ożywionej i nieożywionej.

Uwieńczeniem całorocznych spotkań był wyjazd uczestników warsztatów na wykład naukowy organizowany przez Uniwersytet Dzieci na jednym z wybranych uniwersytetów. My wybraliśmy UWM w Olsztynie, ponieważ proponowany wykład świetnie wpisywał się w działania naszych warsztatów. Był to wykład z mikrobiologii na temat – „Czy wszystkie bakterie są szkodliwe?”. Było to bardzo ciekawe spotkanie z prawdziwym  naukowcem panią doktor Ewą Sucharzewską, która w bardzo przystępny sposób opowiedziała zebranym dzieciom o tym, jak małe są bakterie, gdzie jest ich najwięcej, jak się przenoszą. Pokazała również kolonię bakterii, jaką można znaleźć na klawiaturze lub ekranie telefonu i ręce, które często wydają nam się czyste, a w świetle specjalnej lampy wcale takie nie są.

To był pierwszy naukowy wykład w życiu uczestników warsztatów. Poza nim mieli oni również okazję spotkać się z pracownikami wydziału zootechniki. Tam zobaczyli małe muzeum, w którym mogli obejrzeć zebrane eksponaty przyrodnicze, ale również przyjrzeć się karaluchom afrykańskim, straszykom oraz patyczakom, które chętnie przechodziły z jednaj dłoni na drugą.

To było bardzo ciekawe doświadczenie dla grupy Małych przyrodników.

Relacje z naszych warsztatów można znaleźć na blogu
www.przyrodazklasa.wordpress.com  Zapraszamy.

Galeria zdjęć – kliknij

Joanna Kaczmarek
Agnieszka Brzezińska

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Gminy Gniew w ramach realizacji zadania publicznego Ekologicznie opanuj Gniew.