SP 1 w Gniewie ponownie w V Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej!!!

V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” – już za nami.  20 listopada 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im Jana III Sobieskiego w Gniewie kolejny raz reprezentowali zarówno placówkę jak również Gminę Gniew w tym jakże ważnym wydarzeniu o zasięgu wojewódzkim. Przygoda naszych uczniów z konferencją naukową rozpoczęła się już w 2019 roku, zakwalifikowaniem się posterów i abstraktów nt. „Mózg – nieposkromione dążenie człowieka do doskonałości”. W ubiegłym roku komisja pozytywnie zaopiniowała prace uczniów „Jedynki”, związane z zanieczyszczeniem środowiska, które dotyczyły tematu przewodniego „Cywilizacja kontra natura. Ziemia w obliczu zmian klimatycznych”. W bieżącym roku V Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa poruszała  problem jakże aktualny – „Niewidzialny świat bakterii i wirusów”. Temat cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nasi uczniowie podjęli wyzwanie już w kwietniu. Komisja wyróżniła referat naukowy: Julii Janickiej pt. ”Szczepionka – to nasz wróg czy przyjaciel” oraz Marty Krzyżanowskiej „Antybiotyk – wróg czy przyjaciel człowieka”– uczęszczającej  od nowego roku szkolnego do Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jadwigi Królowej w Tczewie. Z uwagi na sytuację związaną z epidemią,  po raz drugi w pięcioletniej historii wydarzenia – ponownie odbyło się w formie online.

 Młodych pasjonatów nauki powitał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, który krótko opowiedział o projekcie „Zdolni z Pomorza”. Do młodzieży przemówił także Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde, który zachęcał uczniów do podjęcia w przyszłości studiów na tej uczelni, Profesjonalne przygotowanie organizatorów: Politechniki Gdańskiej i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej umożliwiło prelegentom na zainteresowanie tematyką swoich referatów duże grono odbiorców.

 Marta Krzyżanowska w panelu  chemia wygłosiła swój abstrakt, którego tematyka związana była z antybiotykami. Dokonała tego sposób profesjonalny.  BRAWO! Marta jestem z Ciebie dumna.

https://www.zdolnizpomorza.pl/index.php/naukowe-konferencje-uczniowskie/664-trwa-v-pomorska-uczniowska-konferencja-naukowa-zdolni-z-pomorza

Mirosława Fandrejewska