EkoMisja – Nie marnuję! Z wyrzucania rezygnuję!!! – klasa II a

Jesień to świetny czas na rozmowy o zdrowym odżywianiu. Bogactwo ogrodów i sadów sprzyja temu, aby na naszych talerzach zagościły warzywa i owoce. Uczniowie klasy II a jak zawsze bardzo poważnie podeszli do tematu. Zajęcia o zdrowym jedzeniu rozpoczęliśmy od ustalenia  odpowiedzi na pytanie: Po co jemy?  Pomysłów było bardzo dużo- udało nam się ustalić, że jedzenie dostarcza nam energii do pracy, pozwala rosnąć i się rozwijać.

Później, korzystając z wiedzy Pascala Brodnickiego, na środku naszej sali pojawiła się wielka piramida żywieniowa. Nie tylko dowiedzieliśmy się po co należy jeść, ale także co jeść, żebyśmy mogli pochwalić się dobrym zdrowiem. Nie zapomnieliśmy o podstawie piramidy, czyli aktywności ruchowej- to bardzo ważny element zdrowego życia.
Później każdy zaplanował zdrowe menu – na talerzykach, pojawiły się rysunki smacznych potraw – zgodnie z piramidą żywienia.
Jednak celem zajęć była troska o to, żeby nie marnować jedzenia. Dzieci miały mnóstwo pomysłów na to, co zrobić, aby go nie wyrzucać:

  • Oddać innym to, czego sami nie możemy zjeść.
  • Przekazać resztki naszego jedzenia zwierzętom.
  • Wyrzucić resztki na kompostownik.
  • Zamrozić.
  • Zrobić przetwory.
  • Wykorzystać do sałatek, koktajli, soków.

Uczniowie klasy II a już od ubiegłego roku biorą udział w projekcie EkoMisja – Nie marnuję! w związku z tym, tematyka tych zajęć nie była im  zupełni obca. Z dużym zapałem dzieci przystąpiły również do uzupełniania nalepkami produktów w lodówce. Już teraz wiedzą, gdzie umieścić warzywa, owoce, nabiał, mięso, aby przechowywane jedzenie było smaczne, świeże i zdrowe.

J. Kaczmarek

Galeria zdjęć – kliknij