Zajęcia z robotyki.

W ramach innowacji pedagogicznej „Świat robotów” kolejna grupa dzieci miała możliwość uczestniczenia we wspaniałych zajęciach z robotami. Zajęcia z robotyki to połączenie najwspanialszej zabawy z nauką. Z pomocą edukacyjnych klocków LEGO WeDo2 młodzi adepci robotyki uczą się konstruowania najprawdziwszych robotów.

Zestawy klocków do robotyki wyposażone są oprócz tradycyjnych elementów w czujniki i elementy elektromechaniczne, które pozwalają robotowi wykonywać różne skomplikowane czynności np. przewozić ładunki, wciągać towary, sterować zaporą wodną, symulować pracę pszczoły czy jazdę wyścigówką.

Po zbudowaniu robota według instrukcji przygotowanej w aplikacji nasi mali konstruktorzy przechodzą do jego programowania. Doceniając olbrzymią wagę, jaką zyskuje umiejętność programowania w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie, przykładamy dużą wagę do zrozumienia przez dzieci sekwencji ruchów (zaprogramowanych czynności), które ma wykonać nasz robot.

Zajęcia z robotyki:

– rozwijają sprawność manualną oraz ćwiczą pamięć,
– uczą twórczego, logicznego i przestrzennego myślenia,
– rozwijają umiejętności matematyczne,
– uczą współdziałania i pracy w grupie,
– uczą konsekwencji i dążenia do celu,
– uczą strategicznego i analitycznego myślenia,
– rozwijają umiejętność pracy w skupieniu przy coraz bardziej skomplikowanych projektach robotów.

Podczas ostatnich zajęć dzieci miały również możliwość poznać nowe roboty PHOTON. Jest to interaktywny robot edukacyjnym polskiej produkcji, który wspiera dzieci w rozwoju podstawowych umiejętności z zakresu programowania i elektroniki. Pomaga w rozwoju kreatywności, zdolności logicznego myślenia, poznaniu podstaw programowania oraz zrozumieniu działania czujników, w które został wyposażony. Robot jest sterowany poprzez mobilną aplikację. 

Aleksander Cieszyński

Galeria zdjęć – kliknij