Zajęcia informatyczne w ramach CMI – podsumowanie

W roku szkolnym 2020/2021 na terenie naszej szkoły odbywały się zajęcia realizowane w ramach grantu Centrum Mistrzostwa Informatycznego pod patronatem Politechniki Gdańskiej. W zajęciach wzięło udział 13 uczniów z klas 6, 7 i 8 (5 dziewcząt i 8 chłopców). CMI to niezwykła przygoda zarówno dla nauczyciela jak i dla uczniów. Szansa na podniesienie kompetencji, zdobycie doświadczenia, rozwój i poznanie fantastycznych, wartościowych ludzi, którzy inspirują. Niezwykła szansa na rozwój  i wymianę doświadczeń dla nauczycieli a dla uczniów szansa na podniesienie swoich umiejętności w zakresie programowania, algorytmiki i  robotyki. Dla nauczyciela to aż 288 godzin szkoleń na jednej z 5 renomowanych uczelni technicznych w Polsce. Natomiast uczniowie rozwijali swoje umiejętności programowania i algorytmiki korzystając z  takich narzędzi jak: Scratch, PixBlocks, Python.
W ostatnim etapie włączyliśmy elementy robotyki. Wykorzystaliśmy do tego celu mBooty – które szkoła otrzymała dzięki uczestnictwu uczniów w grancie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się roboty WeDo 2 oraz LEGO MINDSTORMS EV3. Niemało uciechy było z zabawy Photonem.  Braliśmy udział we  współzawodnictwie „LIGI algorytmicznej” dla kół informatycznych w Polsce. I tak upłynął nam miło i ciekawie cały rok pracy i zabawy. Szkoda tylko, że większość zajęć musiała odbywać się online.

Zakończyliśmy pierwszy rok pracy. Jeśli tylko uzyskamy zgodę od Politechniki Gdańskiej oraz znajdą się chętni do podnoszenia swoich kompetencji w zakresie algorytmiki i programowania, to znów zaczniemy przygodę ze Scratchem, mBootami, MakeBlockiem, WeDo2, LEGO MINDSTORMS EV3, PixBlocksem i Phytonem w przyszłym roku szkolnym – myślę, że tym razem dla klas młodszych.

Galeria zdjęć kliknij

Aleksander Cieszyński