Z chemią na Ty!!!

Dane są dwa pierwiastki chemiczne X i Y. Masa atomowa pierwiastka X jest równa liczbie atomowej pierwiastka Y. Pierwiastek X leży w drugim okresie układu okresowego, a w jego atomie na ostatniej powłoce, najbardziej oddalonej od jądra atomowego, znajduje się 7 elektronów. Ustal symbole pierwiastków chemicznych X i Y, oraz napisz konfigurację elektronową pierwiastka Y.

To jedno z pytań, z którym w środę – 9 grudnia zmierzyli się śmiałkowie  klas ósmych, przystępując do etapu szkolnego – Kuratoryjnego Konkursu Chemicznego. Zgodnie z regulaminem, został on przeprowadzony w trybie stacjonarnym na terenie szkoły, przy zachowaniu  wszelkich obostrzeń sanitarnych.

Nad konkursowymi pytaniami chemicznymi pochylili się uczniowie: Katarzyna Andres, Marta Krzyżanowska, Adrianna Urbaniak, Hubert Dorotin, Kacper Narloch i Jakub Szuta. GRATULUJĘ!

M. Fandrejewska