Twórczo i ciekawie o naszym patronie.

Piątek był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Obchodziliśmy Dzień Patrona. Wzięliśmy udział w uroczystym apelu, a potem w lekcjach poświęconych właśnie naszemu królowi. Podczas zajęć w klasie mieliśmy okazję wysłuchać przemówienia jakie wygłosił Jan III Sobieski tuż po objęciu władzy w Rzeczpospolitej. Bóg, honor i ojczyzna – to były wartości, które najbardziej cenił Jan III Sobieski.
Poznaliśmy także kilka ciekawych anegdot związanych z rodziną Sobieskich. Jedna z nich opowiada na przykład jak to królowa Marysieńka uwielbiała jabłka zwane „wierzbówkami białymi”. Jabłonie te w jednym roku owocowały dość obficie, w kolejnym wydawały mało owoców albo wcale. Kiedy królowi Janowi III Sobieskiemu doniesiono z żalem, że tego roku jabłek zebrano bardzo mało, „kosz tylko”, miał odpowiedzieć: „to tych kosztylków jest tak mało, a moja Marysieńka bardzo je lubi…” I tak zaczęto je nazywać kosztylkami, a z czasem kosztelami. Dzisiaj jabłka te uznawane są za rarytas, ciężko je kupić na targach i w sklepach.
Na zakończenie naszych zajęć, postanowiliśmy sporządzić portrety króla Jana. Oczywiście oba wizerunki patrona zawiesiliśmy w klasie, na pewno długo nie dadzą nam zapomnieć o naszym patronie.