Szkolny Konkurs Wiedzy o Kociewiu

5 czerwca uczniowie z klas III rywalizowali w VII Szkolnym Konkursie Wiedzy o Kociewiu. Wystawiono 3 – osobowe drużyny, które reprezentowały daną klasę w poszczególnych konkurencjach. Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej należało wykazać się wiedzą na temat regionu, poszukać i poprawić błędy w tekście, przetłumaczyć wyrazy kociewskie. Uczniowie znakomicie sobie poradzili z zadaniami a publiczność dowiedziała się co to jest kruka, stecka czy trygel, jakie rzeki przepływają przez nasz region i co jest stolicą Kociewia, co znaczy buchta, śla i od czego pochodzi nazwa Kociewie. W drugiej części należało zaprezentować prozę kociewską w gwarze, co wymagało dużych umiejętności artystycznych od uczniów. W trzeciej – malowanie pejzażu Kociewia z charakterystycznymi elementami krajobrazu. Nie zabrakło też transparentu i okrzyków dopingujących zgromadzonych do rywalizacji. Za poszczególne konkurencje drużyny zdobywały punkty. Podsumowując – I miejsce zdobyła klasa IIIb a drugie IIIa, uczniom gratulujemy, a wychowawcom dziękujemy za przygotowanie do konkursu.
Całość dopełniła prezentacja pana Wojciecha Górskiego – „Kultura ludowa Kociewia”. Pan Wojtek w ciekawy sposób przekazał dzieciom wiedzę o Kociewiu, nauczył kociewską śpśiwkę –  „Miała baba jedna córa”. Zaprezentował także instrumenty regionalne, takie jak : burczybas, diabelskie skrzypce, akordeon. Burczybas wykonał kilka najbardziej popularnych kociewskich utworów. Wszyscy zaśpiewali hymn kociewski. Duże podziękowanie dla Doroty Langowskiej z klasy VIb i dla pana Wojtka Górskiego za udział w tym przedsięwzięciu.

Galeria zdjęć – kliknij

Organizatorzy: Jolanta Górska, Katarzyna Hejnowska