RÓŻOWA SKRZYNECZKA

Nazwa – „Różowa Skrzyneczka” brzmi dość tajemniczo! Cóż to takiego? Na jakie potrzeby jest odpowiedzią? Wyjaśnienie jest proste – to łatwy i bezpłatny dostęp do środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej. Od 10 stycznia 2022 roku Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie w ramach ogólnopolskiego programu postanowiła zamontować w jednej z łazienek dla dziewcząt – w skrzydle nowej szkoły, wspomnianą wyżej skrzyneczkę, która rzeczywiście jest w kolorze fuksji i zawiera ogólnodostępne środki mające na celu zapewnić każdej dziewczynce wkraczającej w okres dojrzewania jakże ważne i niezbędne środki higieny osobistej.

Cel akcji jeden i niepodważalny. Ma zapobiec odbieraniu  prawa do godnej i  komfortowej fizjologii,  która jest niezbywalną częścią każdej nastolatki i kobiety. Dlatego, poza łatwym dostępem do środków higienicznych zależy nam, tj. Gniewskiej Jedynce także na szerszej edukacji w przestrzeni publicznej na tematy związane z dojrzewaniem dziewcząt.

M. Fandrejewska