PRZYGODA Z LEKTURĄ

Uczniowie klasy I b zakończyli właśnie projekt „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Podróżowanie przez czytanie”.

            Podczas zajęć pierwszaki poznały bohaterów książek: „Niesamowite przygody 10 skarpetek” ,  „O psie, który jeździł koleją”  i  „Afryka Kazika”. Wykonywali też różne zadania: opowiadali o przygodach bohaterów tworząc np. lekturę w pudełku, albo makietę stacji kolejowej, z której ruszał w podróż Lampo. Wykonali papierową pizzę, na fragmentach kartki w kształcie koła rysowali przygody psa. Nie zabrakło też prawdziwej pizzy, by poczuć się, jak w prawdziwych Włoszech. W grupach przygotowaliśmy plakaty, które namawiały do sięgnięcia po książki. Zadanie zbiegło się z Dniem Postaci z Bajek. Było więc kolorowo i baśniowo. W klasie zorganizowaliśmy tematyczny dzień związany z Afryką. Urządziliśmy „ognisko” przy którym jedliśmy egzotyczne owoce, graliśmy na instrumentach melodie afrykańskie, tańczyliśmy w maskach i strojach z Czarnego Lądu. Ponieważ tematyka edycji była podróżnicza, nie zabrakło gier i zabaw związanych z turystyką. Rozmawialiśmy też na temat niebezpieczeństw. Powstała klasowa Księga Bezpieczeństwa, w której zawarto ważne rady na wypadek zagubienia się lub kradzieży. W słoneczny dzień, zorganizowaliśmy czytelniczą „lekcję pod chmurką”, udowadniając, że książka może nam towarzyszyć w każdym momencie życia, również podczas podróżowania.

E. Kłos