Opowiedz nam, Moja Mała Ojczyzno …..

    Jakie były Małej Ojczyzny losu koleje, jakie Gniew przeżywał dzieje, jak bardzo pragnął wolności, w montażu słowno-muzycznym w murach gniewskiego zamku uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego we współpracy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie zaprezentowali podróż do przeszłości.
    Od 27 stycznia 1920 roku Gniew jako miasto powrócił do Macierzy. Świadectwo pielęgnowania tak ważnej daty – 27 stycznia 2020 roku, dali uczniowie „gniewskiej jedynki”. Wiedzą jako żacy Szkoły Króla – Jana III Sobieskiego w Gniewie, że bohaterom tamtych czasów na czele z gen. Józefem Hallerem zawdzięczają wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość kontynuowania polskich tradycji. Dziś ojczyzna oczekuje od nich tego, co najważniejsze – pamięci o jej „wielkich synach” i miłości do ziemi ojczystej. Dzisiejszy dzień stał się sprawdzianem dojrzałości patriotycznej dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Słowa uznania pod ich adresem  popłynęły zarówno z ust senatora RP – Ryszarda Świlskiego, starosty – Pana Mirosława Augustyna oraz wielu zacnych gości, którzy uczestniczyli w tym niecodziennym wydarzeniu historycznym, jakże ważnym dla miasta Gniewu.
    Jesteśmy dumni jako nauczyciele, że możemy  pracować z uczniami, którzy tak wnikliwie czytają karty historii. Dziękujemy za dzisiejszy dzień – 27 stycznia 2020 r. – dzień 100-lecia powrotu Gniewu do Macierzy.

Galeria zdjęć – kliknij

Organizatorzy:
Mirosława Fandrejewska
Hanna Pietrusińska
Katarzyna Hejnowska
Wojciech Górski