Niezwykłe spotkanie…

W szkole podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, dnia 19 maja miało miejsce niezwykle spotkanie.
Uczniowie naszej szkoły, mieli okazję poznać Pilota jednej z wiodących linii lotniczych w Europie. Celem tego spotkania było zainspirowanie młodych ludzi, pokazanie, że można spełniać swoje marzenia.
Nasze spotkanie rozpoczęła Pani Katarzyna Zabrocka, która powitała Pana kpt. Macieja Meller. Następnie Pan Maciej w języku angielskim opowiedziała nam swoją historię. Historia Pana kpt. Macieja Meller – Pilota, zaczęła się 37 lat temu. Wychował się w Morzeszczynie, w wieku 20 lat wyjechał do Anglii – za chlebem. Początki w obcym kraju dla tak młodej osoby nie były łatwe. Znajomość języka była bardzo podstawowa, praca niezbyt wymagająca intelektualnie i niezbyt dobrze płatna, środowisko obce. Po kilku miesiącach pobytu w Anglii, Pan Maciej pozytywnie przeszedł rozmowę kwalifikacyjną oraz szkolenie na stewarda.. To był pierwszy krok długiej drogi stania się Pilotem. Pan Maciej przeszedł wszystkie szczeble kariery zanim został Pilotem. Był stewardem, Pierwszym Stewardem, aż został Operation Officer. Między czasie rozpoczął szkolenia Pilota. Szkolenie było niezwykle trudne i wymagające. Tony podręczników w języku angielskim i ogrom wiedzy, którą trzeba było przyswoić aby spełnić marzenie. Panu Maciejowi udało się, dzisiaj jest Kapitanem i cieszy się z wykonywanej pracy.
Pan Kapitan opowiedział nam o początkach swojej pracy, o jej plusach i minusach. Zaprezentował nam wnętrze kokpitu, opowiedział do czego służą poszczególne „guziki”, jak dodać „gazu” i jak obniżyć lot. Przez chwilę poczuliśmy się jak Piloci. Pan Kapitan wyjaśnił, jak to się dzieje, że samolot lata, jakie siły na niego działają. W które chmury nie należy wlatywać oraz wiele innych ciekawostek. Uczniowie mieli również szansę na zadawanie pytań. Marzeniem zawodowym Pana Macieja jest zostać Kapitanem największego na świece samolotu pasażerskiego – Airbus’a. – trzymamy kciuki
Uczniowie otrzymali również ofertę edukacyjną szkół związanych z lotnictwem.
Spotkanie było niezwykle ciekawe i inspirujące, za co SERDECZNIE DZIĘKUJEMY naszemu gościowi.
Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że znajomość języka angielskiego jest warunkiem koniecznym i podstawowym aby spełniać marzenia, a one SĄ NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI!
Uczcie się więc – mówi Pani Joanna Piekarska – i niech się Wam spełnia!
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy! Życzymy „tyle samo startów co lądowań”.

Joanna Piekarska
Maja Bobek