NAUKOWY ZAWRÓT GŁOWY W III B

Za nami kolejna część projektu „Lekturki spod chmurki”. Do pracy w drugim module wybraliśmy książkę Agnieszki Frączek – „Rany Julek ! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Lekturę czytaliśmy wspólnie podczas lekcji. Bardzo nam się podobały dziecięce przygody i wybryki młodego Juliana. Po zapoznaniu się z treścią książki uzupełniliśmy lekturniki. Postanowiliśmy też przygotować przedstawienie teatralne. Wybraliśmy pięć wierszy Juliana Tuwima, m.in. „Rzepka”, „Okulary”, „O Grzesiu Kłamczuchu”. Następnie w grupach przeczytaliśmy swoje teksty, ustaliliśmy bohaterów i zrobiliśmy kukiełki do swoich wierszy. Każdy zespół  przedstawił swój utwór na forum klasy. Kolejnym zadaniem było przygotowanie komiksu, który opowiadał przygody Julka. Zadanie zostało wykonane na komputerach. Uczniowie wykonywali go w parach. Dużą popularnością cieszył się „pirotechniczny” wątek życia młodego Tuwima. Na koniec zrealizowaliśmy wybrane zadania umieszczone w scenariuszu „Naukowy zawrót głowy”. Omawialiśmy nie tylko zawód pisarza. W ramach poznania zawodów, którymi fascynował się Tuwim w młodości, szczególną uwagę skupiliśmy na badaczu i wykonaliśmy w klasie szereg ciekawych doświadczeń. Było bardzo inspirująco !

Galeria zdjęć – kliknij

E. Kłos