NA RATUNEK PSZCZOŁOM

Pod koniec roku szkolnego uczniowie z klasy II b przystąpili do projektu BeeYope – wspieramy  pszczoły! ” Dlaczego ? Dlatego, że z roku na rok jest coraz mniej owadów zapylających. Zjawisko to nasila się przede wszystkim na skutek używania środków ochrony roślin i zmniejszającej się ich przestrzeni życiowej. Musimy je chronić, bo są odpowiedzialne za zapylenie m. in. warzyw i owoców. Bez pszczół nie byłoby życia! Najprostszym sposobem jest tworzeniem dla nich łąk kwietnych, są dla nich wspaniałym miejscem do życia i pracy. Takie łąki siane są coraz częściej w wielu miastach.

            Zajęcia w ramach projektu były świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat tych pożytecznych owadów. W ich trakcie uczniowie dowiedzieli się m.in. co zawdzięczamy pszczołom, jak  można je chronić przed zgubnym wpływem człowieka. Dowiedzieli się również, które rośliny wchodzą najczęściej w skład kwietnych łąk, jak wyglądają ich nasiona, jaką rolę w procesie wzrastania spełnia gleba. Wreszcie wykonali wspólnie kwietne kule, w których znalazły się m.in. nasiona otrzymane wraz z materiałami do realizacji projektu (kompozycja gatunków jednorocznych i wieloletnich występujących naturalnie w naszym otoczeniu).  Nie było to zbyt czyste zajęcie, ale czego się nie robi dla miododajnych roślin! Na koniec wyszukaliśmy nieużytki w najbliższej okolicy i w ramach „partyzantki” ogrodniczej  rozrzuciliśmy tam kwietne kule. Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa akcja ułatwi życie i pracę zapylaczom, natomiast kwiaty cieszyć będą oczy mieszkańców naszego miasta. 

Ewa Kłos