JAK CZYTAĆ – TO TYLKO Z KLASĄ!

W tym roku szkolnym klasa 3b bierze kolejny raz udział w projekcie „Lekturki spod chmurki – czytam z Klasą”. Jest to już trzecia edycja tego programu, którego głównym celem jest rozbudzanie u uczniów ciekawości i aktywności literackiej, doskonalenie czytania i zachęcanie dzieci do niego. Tym razem zgłębiamy wspólnie też wiedzę na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody.

            Praca z lekturą ma dać uczniom wiedzę, ale też przede wszystkim bawić. Oprócz czytania przewidziane więc są różne zadania do „zaliczenia”. W pierwszym module, który niedawno ukończyliśmy, czytaliśmy książkę „Afryka Kazika” i śledziliśmy trasę podróży głównego bohatera na dołączonej do lektury mapie kontynentu. Uzupełniliśmy też lekturnik, czyli specjalną książeczkę, która pozwala nam monitorować naszą wiedzę o omawianej lekturze. Dzieci w grupach wykonały zadanie, które polegało na włożeniu do pudełek różnych rzeczy, które kojarzyły im się z treścią przeczytanej książki. Potem przedstawiły sobie wzajemnie swoje „lektury w pudełku”. Każdy przedmiot mógł służyć Kazikowi podczas jego afrykańskiej podróży. Wystarczyło tylko to właściwie uzasadnić.  Dzieci zaprojektowały zakładki do książek, związane tematycznie z treścią lektury, wykonały też kolorowe maski afrykańskie.  Zgodnie ze scenariuszem „Poznajemy zawody – podróże małe i duże” zwiedzaliśmy Miasto Zawodów. Uczniowie bawili się też w detektywów i tropili wszystko, co wiązało się z zawodem podróżnika: projektowali pojazd, szukali atrybutów podróżnika, przeprowadzali wywiad.

            Ruszamy z realizacją drugiego modułu. Tym razem akcja lektury rozgrywa się w Polsce. Jakie przygody i zawody nas tam czekają ? Już niedługo kolejne relacje !

Galeria zdjęć- kliknij

E. Kłos