IV Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa „ Zdolni z Pomorza” – „Cywilizacja kontra natura. Ziemia w obliczu zmian klimatycznych”

Sobotni poranek, 21 listopada 2020 r. stał się uwieńczeniem wielomiesięcznej pracy uczniów z Gniewskiej Jedynki, którzy postanowili zaangażować się w realizowanie projektu – IV Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza”, której  hasło zasługuje na chwilę refleksji „Cywilizacja kontra natura. Ziemia w obliczu zmian klimatycznych”.

W bieżącym roku z uwagi na sytuację epidemiczną odbywała się ona w formie zdalnej. O godzinie 10.00uroczystego otwarcia dorocznego święta młodych pomorskich naukowców dokonał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Do młodzieży przemówił także Rektor, pełniącej rolę gospodarza konferencji Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde. Następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „Wpływ życia na klimat w historii naszej planety”, który wygłosił prof. dr hab. Jacek Piskozub. O godzinie 11:00 każdy uczestnik konferencji miał możliwość dołączyć do sesji jednego z czterech  paneli dziedzinowych: z biologii, chemii, nauk humanistycznych lub technicznych.

Abstrakty dwóch zespołów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III Sobieskiego  w Gniewie zostały wyróżnione w skali województwa pomorskiego w panelu chemicznym i po wysłuchaniu przemówienia moderatora dr inż. Bartłomieja Cieślika pt. „Przemysł, zanieczyszczenia i klimat”, uczniowie z naszej placówki prezentowali swoje referaty przed szerokim gremium słuchaczy po drugiej stronie szklanego ekranu:

  • Anna Derlatka, Marta Krzyżanowska, Adrianna Urbaniak – „ZAPAMIĘTAJ! Niszcząc nasz świat, niszczysz swoje zdrowie”,
  • Kacper Narloch – „Woda, słońce i wiatr. Czy żywioły pomagają ludzkości?

Młodych naukowców z Gniewskiej Jedynki wspierał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego we współpracy z Politechniką Gdańską i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku. Nasi uczniowie kolejny rok udowodnili, że warto sięgać po fachową wiedzę. Okazuje się, że młody wiek nie stanowi przeszkody w ratowaniu naszej planety – Ziemi. Zatem od jutra każdy z nas wraz z naszymi czternastolatkami – z głęboką świadomością nt. stanu otaczającego środowiska, powinien WYRUSZYĆ NA RATUNEK ZIEMI!

Szczegóły:
https://zdolnizpomorza.pl/index.php/naukowe-konferencje-uczniowskie/540-iv-pomorska-uczniowska-konferencja-naukowa-program

Galeria zdjęć – kliknij

Koordynatorzy:  Mirosława Fandrejewska, Beata Koszowska