GNIEWSKA „JEDYNKA” W NAUCZANIU ZDALNYM

Od połowy marca wszystkie polskie szkoły musiały zmierzyć się z nowym wyzwaniem: pandemia koronawirusa „odcięła” uczniów i nauczycieli od kontaktów na żywo w szkole i przeniosła proces nauczania do sieci internetowej. W trakcie tej, jakże innej pracy, udało się naszej placówce sprawnie organizować lekcje, realizować podstawę programową w nauczaniu zdalnym, ale również wspierać uczniów, pomagać im w rozwiązywaniu problemów oraz realizować ich pasje i zainteresowania.

            Pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego pana Sebastiana Szymańskiego i pani Katarzyny Zabrockiej zorganizowano jako pierwszy konkurs; „Jedynka Kuźnią Talentów- aktywność ruchowa w czasie epidemii”. „Zamkniętych” na domowej kwarantannie uczniów  zachęcano w nim do dokumentowania w formie zdjęć i filmików swoich wyczynów sportowych. Ponieważ w naszej placówce mamy nie tylko wybitnych sportowców, ale i talenty plastyczne, dla tych drugich przygotowano wirtualną wystawę prac plastycznych pod hasłem: „Jedynka Kuźnią  Talentów – Artyści z Jedynki”.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Sn4v1MvYNy4&feature=emb_logo
http://www.sp1gniew.pl/artysci-z-jedynki/

            Czas wymagał od wszystkich stosowania się do zaleceń sanitarnych. Zainicjowano więc akcję „Szyjąc maseczki – Pomagamy”.  Panie: Katarzyna Zabrocka, Mirosława Fandrejewska, Natalia Mykowska, Justyna Bałdyga i Hanna Wiśniewska przygotowały dla uczniów naszej szkoły takie maseczki, które można było odbierać i używać, pamiętając o swoim bezpieczeństwie. Nauczyciele pokazali również, że myślą w tym trudnym czasie o swoich podopiecznych. Z przysłanych przez nich zdjęć został stworzony filmik z życzeniami wspierającymi dla uczniów: „Od Nas dla Was”. Ten serdeczny gest spotkał się z pozytywnym odzewem wśród „Jedynkowiczów”.

            Utworzony został szkolny wirtualny gabinet psychologiczno-pedagogiczny, w którym panie Małgorzata Śmigerska i Barbara Gacek-Pek udzielały uczniom i rodzicom potrzebnego wsparcia. By „oswoić” nas z tematyką koronawirusa  zorganizowały  konkurs dla uczniów „Bajka – pomagajka”.

http://www.sp1gniew.pl/szyjac-maseczki-pomagamy/
http://www.sp1gniew.pl/to-co-mam-dla-was-wszystkich/
http://www.sp1gniew.pl/drodzy-uczniowie-od-nas-dla-was/
http://www.sp1gniew.pl/bajka-pomagajka-3/

            Nie zapominano o książkach i czytaniu.  W projekcie „Zaczytana Jedynka” nominowane były osoby związane z naszą placówką ( nauczyciele, rodzice ) do przeczytania wybranego przez siebie utworu i nominowanie kolejnej do tego miłego zadania.

            Pamiętano również o 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II.  Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała filmik o naszym Świętym. Kolejna prezentacja filmowa miała wspierać i dodawać otuchy naszym służbom medycznym. Uczniowie przygotowali swoje zdjęcia z optymistycznymi elementami. Zrealizowany projekt: „Jedynka Dla Medyka” przesłany został do placówek medycznych, które znajdują się w naszym rejonie. Natomiast „Dla Mamy i Taty” przygotowano z okazji Dnia Rodziny ciepły i wzruszający filmik. „Poszedł” on w świat, by przypominać o najbliższych nam osobach.

http://www.sp1gniew.pl/100-rocznica-urodzin-sw-jana-pawla-ii/
http://www.sp1gniew.pl/jedynkadlamedyka/
http://www.sp1gniew.pl/dla-mamy-i-taty/

            Dzień Dziecka to zawsze ekscytujące wydarzenia i imprezy w naszej szkole. Tym razem jednak zorganizowano z tej okazji wirtualny konkurs dla uczniów, który pozwolił im przenieść się w lata młodości ich nauczycieli i spróbować rozpoznać ich, gdy byli mali.

http://www.sp1gniew.pl/podsumowanie-konkursu-ta-twarz-wyglada-znajomo/

            Nasza świetlica szkolna pod okiem pani Justyny Bałdygi realizowała pasje naszych uczniów, organizując m.in. konkurs wielkanocny i z okazji Dnia Matki. Podczas kwarantanny zachęcano ich też do doskonalenia umiejętności kulinarnych a w trakcie spotkań online uczniowie ćwiczyli trudną sztukę origami. 

http://www.sp1gniew.pl/weekend-z-rodzina-2/
http://www.sp1gniew.pl/konkurs-wielkanocny/

            W tym czasie priorytetem było również ułatwienie przyszłym absolwentom wyboru szkoły. Pan Mirosław Narloch przeprowadził w klasach ósmych w ramach zajęć wos-u lekcje z zaproszonymi osobami. Pierwsza omawiała rekrutację i pomocą służyła pani Nina Strelau z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie. Druga dotyczyła organizacji pozarządowych i gościem był prezes Fundacji Pokolenia pan  Artur Rajkowski. Szkolny doradca zawodowy pani Maja Bobek  również wspierała ósmoklasistów w ich przyszłych wyborach.

            Sporo działo się też na pozostałych lekcjach: obchodzono Dzień Sportu, Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, wykonywano doświadczenia chemiczne i fizyczne. By uatrakcyjnić zdalne lekcje naszym uczniom – nagrywano filmiki, realizowano projekty z użyciem mapy myśli.

Wysyłano też do siebie w języku angielskim wiadomości, tworzono memy. Uczniowie gotowali, robili lapbooki tematyczne, organizowali klasowe ploteczki. „Jedynkowicze” w ramach lekcji zdalnych uczyli się grać w szachy, wykonywali eksperymenty przyrodnicze, kodowali, organizowali teatr, zdalnie brali też udział w uczniowskiej konferencji naukowej.

http://www.sp1gniew.pl/domowa-szkola-klasy-ii-a/
http://www.sp1gniew.pl/2b-dziala-zostanwdomu/
http://www.sp1gniew.pl/technika-w-kuchni/
http://www.sp1gniew.pl/angielski-na-wesolo/
http://www.sp1gniew.pl/matematyczne-lapbooki/
http://www.sp1gniew.pl/jak-mozna-miec-swoja-tecze/
http://www.sp1gniew.pl/uczniowie-gniewskiej-jedynki-ratuja-nasza-planete/
http://www.sp1gniew.pl/uczniowski-eksperyment-w-pracy-zdalnej-prawda-a-moze-mit/
http://www.sp1gniew.pl/ziemia-im-zaufala/

Pomysłów, wsparcia i rozwijania talentów było bardzo dużo. Mamy nadzieję, że podobały się one naszym uczniom, pomogły im i  pokazały, że nauka w tym trudnym czasie była naprawdę ciekawa i twórcza.

         Ewa Kłos